2017 Bluebonnet Brew-Off Awards

Best Of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st KARL KING Three Kings Eisbock 9B: Eisbock Cap and Hare Homebrew Club
2nd David Johnson 2016 Lite Lager 1A: American Light Lager Red Earth Brewers
3rd Robert Brown Prince Valium 2016 8B: Schwarzbier Foam Rangers

Best Of Show – Mead & Cider

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cindy Oberlin Ruby Dragon C2F: Specialty Cider/Perry Bay Area Mashtronauts
2nd Jeff Oberlin Precious M2E: Melomel Bay Area Mashtronauts
3rd Cindy Oberlin White Rabbit C1A: New World Cider Bay Area Mashtronauts

Team Home Brewers of the Year

Place Team Brewers Club
1st Ancient Goat Hunters Sean Vreeland & Mike Treadway Cap and Hare

Home Brewer of the Year

Place Brewer Club
1st Jeff Oberlin Bay Area Mashtronauts
2nd Shawn Scott Beer Mafia!
3rd Nicolas McCoy Draft Punk

Glen Mueller- Frank Brown Quality Award

Bay Area Mashtronauts Ave Score 36.3

Club of the Year

Place Club
1st Bay Area Mashtronauts
2nd Cap and Hare
3rd Red Earth Brewers

Rabbit Hole Brewing Pro-AM

Robert Brown Prince Valium 2016 Schwarzbier Foam Rangers

Table 1: Pale Lager (15 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Johnson 2016 Lite Lager American Light Lager Red Earth Brewers
2nd James Petty Nude Beach American Lager Austin Zealots
3rd Shawn Scott Duff Select American Lager Beer Mafia!

Table 2: Light American Beer (15 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Johnson Cream Ale Oct 2016 Cream Ale Red Earth Brewers
2nd Steven Franks Cluster Cream Cream Ale North Texas Home Brewers Association
3rd Mason MacPhail Basic Batch American Wheat Beer Dallas Homebrew Collective

Table 3: Kolsch (20 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Fred David Das Kolsch Kolsch North Texas Home Brewers Association
2nd David Kutschman Dave’s Fizzy Yellow Kolsch Kolsch North Texas Home Brewers Association
3rd Steven Hacker Happy Kolsch Kolsch Red River Brewers

Table 4: Pale Malty European Lager (29 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shawn Scott Ode To Hellen Bock Helles Bock Beer Mafia!
2nd Mason MacPhail Oh Helles No Festbier Dallas Homebrew Collective
3rd Ronnie Lawson Helles To The Yeah Munich Helles Austin Zealots

Table 5: Pale Bitter European Beer (26 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Heinz Flatfender Export German Exportbier Foam Rangers
2nd Dan Dewberry Swifty’s Pils Czech Premium Pale Lager Austin Zealots
3rd Eric Heinz Flatfender Leichtbier German Leichtbier Foam Rangers
HM Nicholas McCoy Urquell-Thing Czech Pale Lager Draft Punk

Table 6: Amber Malty European Lager (29 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas McCoy Oktuberfest Marzen Draft Punk
2nd Keith Wright The Amber Rambler International Amber Lager Red Earth Brewers
3rd Jesse Thoresen Rock Dunkels Bock North Texas Home Brewers Association

Table 7: Amber Bitter European Beer (25 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas McCoy Nazdravi Czech Amber Lager Draft Punk
2nd Paul Dietert Lloyds Amber Altbier Barley Coherent
3rd Shawn Scott PolotmavĂ˝ Prosim Czech Amber Lager Beer Mafia!
HM Andy Scherzinger Mercy Flush Vienna Lager Cane Island Alers

Table 8: Dark European Lager (21 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Brown Prince Valium 2016 Schwarzbier Foam Rangers
2nd Pete Train Opa’s Dunkel Munich Dunkel Bay Area Mashtronauts
3rd Hank Keller Kind Of A Dark Lager International Dark Lager Foam Rangers
HM Mike Sorrels Where’s The Munich International Dark Lager Mashrunners

Table 9: Strong European Beer (21 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st KARL KING Three Kings Eisbock Eisbock Cap and Hare Homebrew Club
2nd Brian Schoolcraft Barking Spider Doppelbock Doppelbock Cap and Hare Homebrew Club
3rd KARL KING Three Kings Baltic Porter Baltic Porter Cap and Hare Homebrew Club

Table 10: German Wheat Beer (28 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shawn Scott Weizenheimer Weisse Weissbier Beer Mafia!
2nd August Comstock Hugh Hefnerweizen Weissbier
3rd Mike Treadway The Outlaw Weizenbock Cap and Hare Homebrew Club

Table 11: British Bitter (20 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shawn Scott Badger’s Best Bitter Best Bitter Beer Mafia!
2nd Joseph Dulock Joe’s Best Bitter Best Bitter Red River Brewers
3rd Matthew Westlake Teed’s Bitter Ordinary Bitter Cap and Hare Homebrew Club
HM Peter Polczynski Blue Peter Best Bitter Beer Mafia!

Table 12: Strong Bitter (20 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Ankle Biter Bitter Strong Bitter Bay Area Mashtronauts
2nd Nicholas McCoy Brexit Strong Bitter Draft Punk
3rd Marc Tardif Crazy Ex-Girlfriend Strong Bitter

Table 13: Pale Commonwealth Beer (18 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Andrei’s “Proper Pint” English IPA Bay Area Mashtronauts
2nd Cassidy MacPhail EIPA EIPA Anda Le English IPA Dallas Homebrew Collective
3rd Steve Haney Jowels A Shaken English IPA North Texas Home Brewers Association

Table 14: Brown British Beer (39 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Buster Brown English Brown Ale Bay Area Mashtronauts
2nd Chad Ramey Older Mildred Dark Mild Austin Zealots
3rd Ronnie Lawson WCB English Porter English Porter Austin Zealots

Table 15: Scottish Ale (24 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Barry Forrest Thistle Dew Scottish Export Cap and Hare Homebrew Club
2nd Stan Hudson Brass Scotty Scottish Heavy Cap and Hare Homebrew Club
3rd Robert Brown Dude, I Think I Just Saw Your Balls Scottish Export Foam Rangers

Table 16: Irish Beer (24 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Randy Daily Cavan County Red I Irish Red Ale 1978
2nd Robert Brown Milligan’s 2016 Irish Red Ale Foam Rangers
3rd Jeff Oberlin Black Dog Stout Irish Stout Bay Area Mashtronauts

Table 17: Dark British Beer (40 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pete Walden Three Travelers Foreign Extra Stout Cap and Hare Homebrew Club
2nd Bradley Sheehan M…Is For Milk Stout Sweet Stout Dallas Homebrew Collective
3rd Cassidy MacPhail Better Than Nestles Sweet Stout Dallas Homebrew Collective

Table 18: Strong British Ale (49 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Treadway McGregor’s Goat Wee Heavy Cap and Hare Homebrew Club
2nd Justin Holman Ava’s Barleywine English Barleywine Cane Island Alers
3rd Zach Ragsdale Bartertown Barleywine English Barleywine Cap and Hare Homebrew Club

Table 19: Pale American Ale (57 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas McCoy OliviALE Blonde Ale Draft Punk
2nd Mike Treadway Galactic Pale Ale American Pale Ale Cap and Hare Homebrew Club
3rd Jason Roe Magic Smoke Blonde Blonde Ale Rockwall Brewers Association

Table 20: Amber and Brown American Beer (41 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phillip Zayas Galaxy Is A Dope Hop! American Amber Ale North Texas Home Brewers Association
2nd Randy Bennett Big Bens Brown American Brown Ale Mashrunners
3rd Jacob Keyes Mosquito Hawk Amber Ale American Amber Ale Red Earth Brewers

Table 21: American Porter and Stout (43 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Burdick Robustee Porter American Porter Foam Rangers
2nd Chris Ribble Robust Porter American Porter North Texas Home Brewers Association
3rd Jeff Oberlin Husky Porter American Porter Bay Area Mashtronauts

Table 22: Imperial Stout (43 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kenny Roberts You Can’t Buy This Stuff Imperial Stout Central Arkansas Fermenters
2nd Jeff Oberlin Siberian Winter Imperial Stout Bay Area Mashtronauts
3rd Carson Langley Steven Drive Imperial Stout Escambia Bay Homebrewers

Table 23: American IPA (44 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Carson Langley No Lettuce Please American IPA Escambia Bay Homebrewers
2nd Roderick Edmond Cat’s Slivers American IPA
3rd Scott Bucher Three C IPA American IPA Cap and Hare Homebrew Club

Table 24: Specialty IPA (47 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Treadway Commander Rye’ker Specialty IPA Cap and Hare Homebrew Club
2nd Matt Conner InCORAgible Specialty IPA Red Earth Brewers
3rd Eric Johnson Acrimonious Specialty IPA
HM Randy Daily Hoppy Days IPA IV Specialty IPA 1978

Table 25: Strong American Ale (31 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Danny Kocurek Wheatwine Wheatwine Knights of the Brown Bottle
2nd Aaron Edrington American Barleywine American Barleywine
3rd Clifton Ellis Melt Your Face Off Extravaganza Double IPA

Table 26: European Sour Ale (29 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Henrik Engert Oud Bruin Oud Bruin Texas Carboys
2nd William Jones Peaches Fruit Lambic Red Earth Brewers
3rd Chad Ramey MTF Berliner Berliner Weisse Austin Zealots

Table 27: Belgian Ale (19 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Danny Kocurek Biere De Garde Biere de Garde Knights of the Brown Bottle
2nd Nate Newcomb Taste The Rainbow Belgian Pale Ale Knights of the Brown Bottle
3rd Nicholas Hodge Mamma’s Wit’tle Helper Witbier Red Earth Brewers

Table 28: Strong Belgian Ale (18 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Lallande Buffalo Strong Ale Belgian Golden Strong Ale
2nd Zach Ragsdale The Carpet Matches The Drapes Belgian Blond Ale Cap and Hare Homebrew Club
3rd Justin Holman Belgian Golden Strong Ale Belgian Golden Strong Ale Cane Island Alers

Table 29: Saison (27 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Lapham Sweet Nuthin Saison Saison Red Earth Brewers
2nd Layne McBeath French Saison With Candi Sugar, Honey And Lemon Zest Saison North Texas Home Brewers Association
3rd Robert Kerbo 89er Saison Saison Red Earth Brewers

Table 30: Trappist Ale (50 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas McCoy Jeffsticle (90 / 180 Sugar) Belgian Dark Strong Ale Draft Punk
2nd Greg Etzel Raisin Cane Belgian Dark Strong Ale Cap and Hare Homebrew Club
3rd Eric Heinz Olivia III Belgian Tripel Foam Rangers

Table 31: Fruit Beer (31 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brandon Jones #Lakelife Fruit Beer Red Earth Brewers
2nd Joel Denton Grapefruit Gose Fruit Beer
3rd Adriano Frechel Bourbon Barrel Aged Dark Cherry Milk Stout Fruit Beer Broken Spoke Brewing Company

Table 32: Spice Herb Vegetable Beer (44 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Hardisty Coffee Blonde Ale Spice, Herb, or Vegetable Beer Cap and Hare Homebrew Club
2nd Jason Godfredsen Onus Or Anus Spice, Herb, or Vegetable Beer Mashrunners
3rd Gail White Coffee Imperial Stout Spice, Herb, or Vegetable Beer Red Earth Brewers

Table 33: Seasonal Spiced Beer (23 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Sorrels SmorgasGOURD Autumn Seasonal Beer Mashrunners
2nd Nicholas McCoy Pumpkin Autumn Seasonal Beer Draft Punk
3rd Walter Hodges Cottonheaded Ninny Muggins Winter Seasonal Beer North Texas Home Brewers Association

Table 34: Smoked Beer (17 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Dewberry Rauchy Mountain High Rauchbier Austin Zealots
2nd Samuel Pugh Smoked Chili ESB Specialty Smoked Beer Big Country Homebrewers Association
3rd Kevin Dunn Firepit Cherry Smoked Lager Classic Style Smoked Beer Dallas Homebrew Collective

Table 35: Wood Aged Beer (40 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Larry Combs Rye Russian Specialty Wood-Aged Beer Independant
2nd Ronnie Lawson GB-37 RIS Specialty Wood-Aged Beer Austin Zealots
3rd Paul Dietert Old Drunk Woody Specialty Wood-Aged Beer Barley Coherent

Table 36: American Wild Ale (40 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Carson Langley Tropibretter Brett Beer Escambia Bay Homebrewers
2nd William Jones Cherry Bomb Wild Specialty Beer Red Earth Brewers
3rd Jeremy Sanders Lindsey Brett Beer Cap and Hare Homebrew Club

Table 37: Alternative Fermentables Beer (14 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pete Train Seven Seas Of Rye Alternative Grain Beer Bay Area Mashtronauts
2nd Anton Allen Rye Pale Ale Alternative Grain Beer High Planes Draughters
3rd Andy Scherzinger Pour Some Shugga On Me! Alternative Sugar Beer Cane Island Alers

Table 38: Specialty Beer (31 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shawn Scott Golden Era Lager Historical Beer Beer Mafia!
2nd Billy Mark Schoppe Mark’s Lichtenhainer 2011 Historical Beer Austin Zealots
3rd Ronnie Lawson WCB 1800 Porter Historical Beer Austin Zealots

Table 39: Traditional Mead (19 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Sweet Mary Sweet Mead Bay Area Mashtronauts
2nd Jeff Oberlin Dastardly Curious Semi-Sweet Mead Bay Area Mashtronauts
3rd Cindy Oberlin Grumpy Semi-Sweet Mead Bay Area Mashtronauts

Table 40: Melomel (29 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Precious Melomel Bay Area Mashtronauts
2nd Jeff Oberlin Hidden Dragon Berry Mead Bay Area Mashtronauts
3rd Thomas Spisak Verry Cherry Mead Stone Fruit Mead

Table 41: Spiced and Specialty Mead (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Oberlin Vengeance Fruit and Spice Mead Bay Area Mashtronauts
2nd Chuck Homola West Dallas Caramalized Mead Experimental Mead North Texas Home Brewers Association
3rd Brad Berven Maggie’s Cardamom Pepper Spice, Herb, or Vegetable Mead Knights of the Brown Bottle

Table 42: Cider and Perry (15 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cindy Oberlin White Rabbit New World Cider Bay Area Mashtronauts
2nd Kyle Mackay Mackay Clan New World Perry New World Perry Red River Brewers
3rd Bradley Sheehan C…Is For Cider New World Cider Dallas Homebrew Collective

Table 43: Specialty Cider and Perry (21 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cindy Oberlin Ruby Dragon Specialty Cider/Perry Bay Area Mashtronauts
2nd Matt Parulis Cider New England Cider North Texas Home Brewers Association
3rd Cindy Oberlin Pink Elephant Cider with Other Fruit Bay Area Mashtronauts

Table 44: Bluebonnet New Entrant (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Justin Holman After Zee Wiesn Bluebonnet New Entrant Cane Island Alers
2nd Adam Allegrucci Red’s IPA Bluebonnet New Entrant Big Country Homebrewers Association
3rd Layne McBeath American Stout Bluebonnet New Entrant North Texas Home Brewers Association
HM Rob Hardisty NE APA Bluebonnet New Entrant Cap and Hare Homebrew Club

Table 45: Bluebonnet Specialty (32 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steven Franks Cluster Cream Bluebonnet Hop Showcase North Texas Home Brewers Association
2nd Richard Harris Cluster Brown Bluebonnet Hop Showcase North Texas Home Brewers Association
3rd Steven Hacker Showcase Kolsch Bluebonnet Hop Showcase Red River Brewers